Získání nové kočky do rodiny je vzrušujícím a zároveň zodpovědným rozhodnutím. Při tomto kroku je důležité vzít v úvahu několik klíčových faktorů, abyste byli připraveni na péči o svého nového chlupatého příchozího.

Můžete zvážit možnost adopce ze schelteru nebo útulku, kde můžete pomoci malému chlupatému uzlíčku domov, která potřebuje lásku a péči.


Pokud se však rozhodnete pro koupi od chovatele kočiček, ověřte si jeho renomé a ujistěte se, že zvíře bylo řádně ošetřeno.

Pokud se rozhodujete pro přesné plemeno koček, připravili jsme pro vás přehled nejběžnějších plemen. Musíme však upozornit, že plemen je dle různých kategorizací na několik desítek a ne všechna plemena jsou běžně rozšířená či známá. Tak se může stát, že se setkáte s plemenem, o kterém jste zatím ještě nikdy neslyšeli.

Mezi taková neznámá plemena patří například australská mist, balijská, chausie, highlander, japonský bobtail, kymerská, munchkin, nebelung nebo třeba toyger. Toto je jen povrchový výčet plemen, my se zaměříme na plemena známější a u nás běžnější. U každého plemene také naleznete zběžný popis vlastností, které vám mohou pomoci při výběru té pravé kočky.

Mezi nejoblíbenější plemena koček patří:

● Barmská kočka
● Bengálská kočka
● Britská krátkosrstá kočka
● Evropská kočka
● Kanadský sphynx
● Perská kočka
● Mainská mývalí kočka
● Skotská klapouchá

Barmská kočka

Barmská kočka je plemeno kočky s krátkou srstí a unikátním vzhledem. Má středně velké tělo, kulatou hlavu a velké kulaté oči. Jejich uši jsou středně velké a zaoblené.
Její srst je krátká, lesklá a přiléhající k tělu. Jejich kožíšek je velmi jemný a hedvábný. Standardní barva pro Barmské kočky je tmavá s kontrastními odstíny na obličeji, uších, nohách a ocasu. Tyto kočky mají charakteristický maskovací vzor na čumáčku.

Jsou to přátelské, společenské a inteligentní kočky. Mají rády interakci s lidmi a jsou známy svou oddaností svým majitelům. Jsou ale také hlasité a komunikují různými hlučnými zvuky.
Jedná se obecně o zdravá plemena.
Bengálská kočka

Kočka Bengálská je plemeno kočky známé svým krásným zbarvením, připomínajícím leoparda. Má krátkou hebkou srst s charakteristickýmu skvrnami nebo pruhy. Její tělo je elegantní a svalnaté. Má mandlové oči a krátký ocas.
Bengálci jsou velmi energičtí, hraví a inteligentní. Jsou to často velmi přátelští a společenští společníci pro své majitele. Jejich původní předci byli kříženci divokých koček a koček domácích.

Britská krátkosrstá kočka

Toto kočičí plemeno je druh kočky s kompaktním tělem, kulatou tváří, krátkým nosem a hustým krátkým kožíškem většinou šedé barvy, ale může být různého zbarvení. Její oči jsou většinou kulaté a jejich barva může být modrá, zelená, nebo oranžová.
Britské kočky jsou známé pro svůj klidný a vyrovnaný temperament. Jsou to věrní společníci, kteří mají rádi pohodlí a obvykle si snadno rozumí s dětmi i ostatními zvířátky v domácnosti.
Toto plemeno vzniklo v Británii a je jedním z nejpopulárnějších na světě.

Evropská kočka

Evropská krátkosrstá kočka je plemeno s evropským původem, což nám napovídá její název. Je to středně velká kočka s krátkým, hustým kožíškem a různými barvami srsti. Tělo je silné a svalnaté, s kulatou hlavou a velkýma očima.
Toto plemeno je známé svou robustností a přizpůsobivostí. Mají obvykle stabilní temperament, jsou aktivní a mají rády hry. Evropské kočky jsou také dobří lovci a loajální společníci. Vzhledem k tomu, že se vyvíjely přirozeně, nemají nikterak náročné potřeby a jsou obecně zdravé.

Kanadský sphynx

Kanadský sphynx je unikátní kočičí plemeno známé svou téměř bezsrstou nebo lehce chlupatou kůží. Má velmi hladkou a hřejivou kůži, velké oči i uši. I když se zdá nahá, může mít jemný chlupatý povlak. Toto specifické plemeno je výsledkem genetické mutace a je výrazně odlišné od většiny ostatních plemen koček.
Sphynxové jsou známí svou inteligencí, hravostí a náklonností k lidem. Kvůli absenci srsti vyžadují zvláštní péči, jako je pravidelné koupání, aby se odstranila nahromaděná kožní mastnota. Jsou to společenské kočky, které si často cení tepla a blízkosti svých majitelů.
Přestože jsou Sphynxové vhodní pro lidi se srdečními alergiemi, není to zárukou, že nezpůsobí žádné alergické reakce, protože alergie mohou být způsobeny i slinami a kožními sekrecemi.

Perská kočka

Peršan je plemeno kočky známé svými dlouhými, měkkými a hojnými srstmi. Mají krátké nohy, kulatou hlavu, krátký nos a velké výrazné oči. Peršané jsou známí pro svůj klidný a uklidňující temperament.
Vzhledem k jejich dlouhé srsti vyžadují pravidelnou a důkladnou péči o srst, včetně česání a odstranění odumřelých chlupů, aby se zabránilo zamotání a tvorbě srsťových chuchvalců. Perské kočky, jsou často bílé, ale existují i mnohé jiné barvy a vzory srsti.
Jsou to většinou klidní a láskyplní společníci, kteří si často vytvářejí silné pouto se svými majiteli.

Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka je velká kočka s dlouhou a měkkou srstí. Pochází z Ameriky. Je známá svým robustním tělem, dlouhým ocasem, trojúhelníkovou hlavou a charakteristickými “mývalími” pruhy na ocase. Mainské mývalí kočky jsou obvykle přátelské, inteligentní a mají rády interakci s lidmi.

Skotská klapouchá

Toto plemeno kočky je známé pro své charakteristické sklápějící se uši, což působí velmi roztomile, včetně jejího nevinného pohledu. Skotské kočky mají obvykle krátkou srst, kulatou hlavu a velké věrné oči. Jejich nejvýraznějším rysem je genetická mutace, která ovlivňuje chrupavku v jejich uších, což jim dává ten jedinečný vzhled.
Jsou to klidné a přátelské kočičky, které jsou obvykle dobrými společníky. Mějte však na paměti, že ne všechny kočičky tohoto plemena mají sklopené uši.

obliben plemena kocek