Proč jí kočky tak milují?
Šanta kočičí je u koček oblíbená díky látkám, které obsahuje. Někteří lidé ji také pro to rádi přezdívají “kočičí droga”. Celkově lze říci, že šanta kočičí se stala oblíbeným doplňkem díky schopnosti vyvolat u koček pozitivní a radostné reakce.

 A jaké účinky má taková šanta?
Předně je nutno říct, že ne každá kočka na šantu reaguje. Zatímco se jedna kočka extaticky a rozkošnicky válí po zádech a ukazuje vám radostí své bříško, jiná může libou vůni této bylinky naprosto ignorovat. Šanta kočičí obsahuje nepatrné množství látek jako je například nepetalaktón, které mohou na kočky působit afrodizijakálně. To může vyvolat euforickou reakci způsobující hravé a radostné chvíle. Kromě toho může působit i jako relaxační prostředek, pomáhající kočkám snižovat stres a napětí.

Povzbuzení ke hře

Kočka pod „vlivem“ šanty většinou touží něco škrábat či kousat. Proto když pořídíte nějakou novou hračku či škrabadlo, je dobré na něj trochu šanty nasypat. Mnohem praktičtější je však škrabadlo či hračku postříkat sprejem s obsahem šanty, nadělá totiž méně nepořádku. Šanta ve spreji je velmi intenzivní, proto doporučujeme pořídit si i zásoby té sušené, která bude kočku aktivizovat postupně. Jak ale bylo zmíněno již výše, lze koupit hračky, které už šantu obsahují. U koček jsou velmi oblíbené například chrastící myšky, šustící hadi či šidítka, která jsou díky bylince pro kočky velmi atraktivní a probouzí v nich lovce. Pořiďte vaší kočce jednu z těchto hraček a sledujte, jak ji radostně kouše, kope, škrábe či nosí po bytě za hlasitého mňoukání jako svou kořist!

Řízené škrábání

Má vaše kočka nepěkný zvyk škrábání všeho, co není pro škrábání určené? Pořiďte jí tedy škrabadlo a nebojte se přidat šantu. Uvidíte, že brzy zapomene i na váš oblíbený gauč, nebo postel. Takovou sílu má tato blahodárná „kočičí droga“.

Její uklidňující účinky

vůně šanty kočičku zaktivizuje, ale při jejím požití je efekt opačný. Pozřená šanta totiž působí jako sedativum. Potřebujete-li tedy vaši kočku malinko zklidnit, dopřejte ji malou pochoutku s přidanou šantou kočičí. Nemusíte se bát, že z vaší kočky uděláte závisláka, v rozumném množství může z šanty mít jen prospěch a radost!

 Věděli jste, že….

šanta funguje nejen na kočky, ale také jako přírodní repelent proti komárům a švábům? Pořiďte si živou rostlinku na vaši zahrádku nebo třeba balkón.
santa kocici